Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından 26 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan duyuru ile Kurum ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (“RTÜK”) arasında 2 yıl süreyle yürürlükte kalacak iş birliği protokolünün imzalandığı kamuoyu ile paylaşılmıştır.

İlgili duyuru kapsamında;  özellikle kuşak programlarında özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği, kişisel verilerin kolayca açıklanabildiği belirtilmiş olup, yayınlarda kişisel özel bilgilerin ve verilerin herkesin ulaşabileceği biçimde açıklanmasının önüne geçmeyi amaçlayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ortak çalışma kararı aldıkları açıklandı.

Bu kapsamda hazırlanan protokol KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından imzalandı.

İmza töreninin ardından değerlendirmelerde bulunan her iki kurum Başkanı da kişilerin onur ve itibarının muhafaza edilmesinin önemine işaret etti.

İş birliği protokolüne göre, ortak çalışmaların verimlilikle yürütülmesi için her iki kurum içinde koordinasyon birimi belirlenecek. Görevlendirilen uzmanlar, eğitim, seminer, çalıştay ve benzeri faaliyetlerin düzenlenmesi hususlarında birlikte çalışacak. 2 yıl süreyle yürürlükte kalacak protokol, sürenin dolmasına 30 gün kala taraflardan herhangi birisi tarafından fesih bildiriminde bulunulmadığı takdirde 1 yıl süreyle aynı şartlar altında kendiliğinden yenilenecek.

İlgili metne ulaşmak için tıklayınız. https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/7065/Kurumumuz-ile-Radyo-ve-Televizyon-Ust-Kurulu-arasinda-is-birligi-protokolu-imzalandi